Miękkie kamienie takie jak kreda, steatyt, pumeks czy Tufa można łatwo wyrzeźbić przy pomocy znalezionych przedmiotów takich jak twardszy kamień, a w przypadku kredy nawet paznokieć. Kamienie wapienne i marmury można obrabiać przy użyciu materiałów ściernych i prostych narzędzi do obróbki żelaza. Granit, bazalt i kamień metamorficzny są trudne do rzeźbienia nawet z narzędziami z żelaza lub stali; zwykle używa się narzędzi z węglika wolframu, chociaż materiały ścierne nadal działają dobrze.

Zakład kamieniarski Kalisz, Grabów a nowoczesne techniki

W nowoczesnych technikach do cięcia kamienia często stosuje się materiały ścierne mocowane do obrabiarek. Kamienie szlachetne i półszlachetne są również rzeźbione w delikatne kształty na biżuterię lub większe przedmioty i polerowane; czasami określa się to mianem lapidarium, chociaż ściśle rzecz biorąc lapidarium odnosi się tylko do cięcia i polerowania.

Zakład kamieniarski Kalisz, Grabów a kamienie do obróbki

Podczas pracy niektóre kamienie wydzielają kurz, który może uszkodzić płuca (zwykle winą obarcza się kryształy krzemionki), dlatego czasami potrzebny jest aparat oddechowy.

Podstawowe narzędzia do rzeźbienia kamienia dzielą się na pięć kategorii:

 • Narzędzia perkusyjne do uderzania – takie jak młotki, osie, łopatki, dmuchawy i młotki ząbkowane.
 • Narzędzia do zgrubnego kształtowania kamienia, do formowania bloków o wymiarach potrzebnych do rzeźbienia. Należą do nich pióra i kliny oraz narzędzia do pitchingu.
 • Dłuta do cięcia – takie jak dłuta do pisania pism, punkty, narzędzia skośne i dłuta do pazurów. Z kolei dłuta mogą być trzymane w ręku i młotkowane lub napędzane pneumatycznie.
 • Narzędzia diamentowe, w tym frezy trzpieniowe, koła garnkowe i ostrza zamontowane na wielu elektronarzędziach, które są czasami używane podczas całego procesu rzeźbienia, od obróbki zgrubnej do ostatecznego wykończenia.
 • Materiały ścierne do usuwania materiału – takie jak bloki karborundowe, wiertarki, piły, tarcze szlifierskie i tnące, maszyny do usuwania wody i narzędzia do obciągania, takie jak ciągnięcia francuski i angielski.

Bardziej zaawansowane procesy, takie jak cięcie laserowe i palniki strumieniowe, wykorzystują nagłą wysoką temperaturę z kombinacją wody chłodzącej do rozpryskiwania płatków kamienia. Inne nowoczesne procesy mogą obejmować maszyny z drutem diamentowym lub inne wielkogabarytowe urządzenia produkcyjne do usuwania dużych fragmentów niepożądanego kamienia.

Zakład kamieniarski Kalisz, Grabów a kształtowanie kamieni i narzędzia do ich obróbki

Wykorzystanie dłut do rzeźbienia kamienia jest możliwe na kilka sposobów. Dwie są:

 • Uderzenie murów, w którym płaski dłuto jest używane pod kątem około 90 stopni do powierzchni w zorganizowany sposób. Rozdrabnia kamień pod nim, a każdy kolejny przejazd obniża powierzchnię.
 • Skok liter, w którym dłuto jest używane wzdłuż powierzchni pod kątem około 30 stopni w celu przecięcia pod istniejącą powierzchnią. Istnieje wiele rodzajów i stylów narzędzi do rzeźbienia kamienia, każdy rzeźbiarz sam zdecyduje, z których narzędzi korzystać. Tradycjonaliści mogą posługiwać się wyłącznie narzędziami ręcznymi.
 • Dłuta do pisania listów do nacięć małych pociągnięć tworzą detale liter w większych aplikacjach.
 • Przecinaki w kształcie ogona rybiego są używane do tworzenia kieszeni, dolin i skomplikowanych rzeźb, zapewniając jednocześnie dobrą widoczność wokół kamienia.
 • Dłuta murarskie służą do ogólnego kształtowania kamieni.
 • Narzędzia do ostrzenia kamienia są używane do szorstkowania powierzchni kamienia.