Idea

„Wystawa „Lubelskie Dossier. Znani i nieznani w materiałach archiwalnych” jest inicjatywą prowadzoną przez Archiwum Państwowe w Lublinie. Jej głównym celem jest prezentacja archiwalnych dokumentów pochodzących z zasobów lubelskiego Archiwum, dotyczących osób znanych oraz mniej znanych, których życie było związane z Lublinem lub Lubelszczyzną. Wśród prezentowanych postaci znajdują się przedstawiciele świata nauki, literatury, kultury, działacze polityczni, społeczni oraz wszyscy ci, którzy swoją działalnością wpisali się w historię Polski, a także Lublina i jego regionu. Na podstawie odnalezionych materiałów ukazujemy ich życie prywatne, osiągnięcia naukowe, zawodowe oraz działalność publiczną.

Wybrane materiały zostały opatrzone komentarzem zawierającym krótki opis biograficzny danej osoby, podkreślającym jej związek z Lublinem i okolicami oraz charakterystykę dokumentu archiwalnego. Dodatkowo, całość została uzupełniona bibliografią, umożliwiającą zainteresowanym pogłębienie wiedzy na temat danej osoby – jej życia, twórczości, poglądów czy pracy zawodowej, a także rodzaju prezentowanego dokumentu. Projekt został również opatrzony alfabetycznym spisem osób obecnych na wystawie.

Jednym z istotnych celów tego projektu jest ukazanie różnorodności materiałów archiwalnych, które mogą posłużyć nie tylko do poznania życia i dokonań znanych postaci, lecz także jako wsparcie przy prowadzeniu badań genealogicznych dotyczących własnej rodziny. Większość osób poszukujących informacji ogranicza się do akt stanu cywilnego lub ksiąg metrykalnych, mimo że przez wieki powstała bogata dokumentacja zawierająca wiele informacji o konkretnych jednostkach. Zaliczają się do niej m.in. różnego rodzaju spisy i rejestry prowadzone przez urzędy państwowe, samorządowe i kościelne, a także dokumentacja szkolna i zawodowa. Często to właśnie dokumentacja osobista, takie jak prywatne zapiski, dostarcza znacznie więcej informacji o ludzkiej historii niż same metryki stanu cywilnego.

Projekt „Lubelskie Dossier” ma charakter otwarty i ciągle jest rozbudowywany wraz z odnajdywaniem nowych materiałów, które stanowią albo uzupełnienie istniejących wpisów, albo podstawę do tworzenia nowych.”